Skąd pszczoły wiedzą jaki miód mają robić?

Skąd wiemy z jakich gatunków kwiatów jest zrobiony miód? I skąd pszczoły wiedzą, że mają robić miód akacjowy a nie na przykład lipowy?

Nie wiedzą - pszczoły po prostu robią miód z takich kwiatów jakie mają dostępne. To pszczelarz poprzez odpowiednie działania decyduje jaki gatunkowo miód będzie wybierał.

Wczesną wiosną kwitną drzewa owocowe, krzewy, klon, koniczyna oraz wiele innych roślin. Wtedy właśnie (zanim zaczną kwitnąc pola rzepaku) wybieramy pierwszy miód, który składa się właśnie z nektaru tych roślin. Jest to miód wielokwiatowy wiosenny (zwany miodem wiosennym). Po miodobraniu ule znowu są puste więc pszczoły znowu noszą do nich nektar - tym razem z olbrzymich otaczających pasiekę pól rzepaku. Rzepaku jest tak dużo, że na milion jego kwiatów przypada zaledwie kilka kwiatków innych gatunków roślin. Możemy więc być pewni, że miód z tego zbioru to będzie czysty miód rzepakowy.

pole kwitnącego rzepaku

Olbrzymie pola rzepaku gwarantują jednorodny miód rzepakowy

Podobna sytuacja ma miejsce w czerwcu, gdy w ulach robi się "miejsce" na nekrar z drzew akacji. Olbrzymie gaje i aleje akacjowe rosną wokoło naszej pasieki w takich ilościach, że nawet jeżeli do ula trafi kilka kepel nektaru z inbych kwiatów, to spokojnie możemy liczyć na jednorodny, jasny i płynny miód akacjowy.
Później na początku lipca pszczoły noszą nektar z różnych roślin, z których żadna nie dominuje. Mogą to być lipy, ostatnie kwiatki akacji, mniszek, i inne mniejsze roślinki. Kiedy nie można stwierdzić czego jest w okolicy najwięcej mówimy wówczas o miodzie wielokwiatowym.

Dodatkowo, jeżeli chcemy uzyskać jakiś miód o jednorodnym składzie, ładujemy ule na samochód i przewozimy w miejsce gdzie kwitnie duża ilośc danego gatunku roślin. Możemy na przykład wywieźć pszczoły w miejsce gdzie rosną wielkie lipowe aleje i przywieźć stamtąd z powrotem ule wypełnione miodem lipowym.

pole kwiatów

Gdy w okolicy występuje duża różnorodność kwiatów powstanie miód wielokwiatowy

Dostępność danego rodzaju miodu w pasiece w danym roku zależy zatem od pogody oraz od dostępności danego rodzaju kwiatów.