Kręgi na polu niedaleko naszej pasieki

Niedawno (latem 2017 roku) na polu w odległości 400 metrów od naszej pasieki koło Nowego Objezierza (pomiędzy Cedynią a Moryniem w zachodniopomorskiem) odkryte zostały sporych rozmiarów kręgi. Mają one średnicę od około 70 metrów (wewnętrzny) do około 120 metrów.
Kręgi te znajdują się dokładnie w połowie drogi pomiędzy wsią Nowe Objezierze a Moryń Dworem, około 2 kilometrów na zachód od Żelichowa.

Kręgi na polu widoczne w czasie dojrzewania zboża.

Zdjęcie: Norbert Pająk,
Grupa Motoparalotnie nad Odrą

Kręgi zostały zauważone przez motoparalotniarza. Nie są one widoczne z ziemi, ponieważ nie mają żadnych wypukłości, a zobaczyć można je z góry. Widoczne są wówczas gdy ziemia wysycha po deszczu (inny skład podłoża powoduje że wysycha ono w innym tempie i można dostrzec różnice w barwie ziemi, a także podczas kiełkowania upraw, gdy w różnie utrzymującej wilgoć ziemi zboże zaczyna kiełkować i dojrzewa w odrobinę różnym czasie.

Według naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego kręgi na polu koło Żelichowa są pozostałością po ludności, która zamieszkiwała te tereny 7 tysięcy lat temu (czyli około 5000 lat p.n.e).

Kręgi na polu koło naszej pasieki widoczne na mapach Google.

Obecnie nie wiadomo do czego służyły kręgi, czy były częścią struktury obronnej osady, czy może miejscem kultu. Wiadomo, że obiekt znajduje się na szczycie wzgórza, które jest najwyższe w okolicy i z pewnością dlatego zostało wybrane przez jego twórców.
Obecnie na wzgórzu tym, a dokładnie na krawędzi okręgów (które także przecina droga) znajduje się maszt telefonii komórkowej.

Na terenie znaleziska prowadzone są obecnie prace archeologiczne. Jedna czwarta okręgu została wydzielona i jest rozkopywana przez ekipę badawczą.

Cieszy nas fakt, iż jedno z ciekawszych archeologicznie miejsc w Polsce położone jest bezpośrednio w sąsiedztwie naszej pasieki. A nasze pszczoły zbierają miód rzepakowy także z rzepaku kwitnącego na terenie tajemniczych kręgów :)

Widok na kręgi i pola w okolicy Morynia

Zdjęcie: Norbert Pająk,
Grupa Motoparalotnie nad Odrą

Zdjęcia lotnicze tajemniczych kręgów koło Nowego Objezierza

Zdjęcia wykopalisk na terenie znaleziska

Zdjęcia kręgów z powietrza zamieściliśmy dzięki uprzejmości pana Norberta Pająka z grupy Motoparalotnie nad Odrą.